– Norge mener at det er helt avgjørende at Ukraina må delta i forhandlinger om sitt eget lands framtid. Videre må Europa delta, da krigen i Ukraina er den første stormaktskrigen i Europa på 80 år og ettersom utfallet vil påvirke sikkerheten til hele kontinentet, sier Eide i en epost til NTB.
Han kommenterer at den russiske og amerikanske utenriksministeren har møttes i Riyadh tirsdag for å diskutere både fred i Ukraina samt mulighetene til å normalisere de diplomatiske relasjonene dem imellom.
– Det er viktig at presset på Russland opprettholdes så lenge de fører krig og okkuperer ukrainsk territorium, sier Eide.
– Norge er i nær kontakt med nærstående europeiske og allierte land, så vel som ukrainske myndigheter, om veien videre, sier han.
Les også: Ekspert om Putin, Trump og Zelenskyj: – Det er ikke snakk om tre gutter i en sandkasse (+)
Les også: Ekspert om norske soldater i Ukraina: – Ikke helt utenkelig (+)
Les også: Ekspert: – Putin kan lure Trump med «Ukraina-spill» (+)