Sport

Raphinha-hattrick i etterlengtet Barcelona-seier mot Bayern München

Formsterke Raphinha (3) og Robert Lewandowski scoret målene som ga Barcelona en svært kjærkommen seier mot Bayern München. Katalanerne vant oppgjøret hele 4-1.

Mer enn ni år er gått siden Barcelona sist slo Bayern München i en tellende kamp. Samtlige av de seks foregående oppgjørene har endt med seier til tyskerne, med en målforskjell på hele 22-4.

Onsdagens første scoring i Barcelona kom før minuttet var unnagjort. Raphinha ble flott spilt gjennom av Fermin Lopez, og alene med Manuel Neuer var Barcelona-kapteinen iskald og rundet tyskeren.

Kort tid etter ekspederte Harry Kane et flott innlegg fra Thomas Müller i mål med pannebrasken, men scoringen ble annullert for en hårfin offside. Få minutter senere hadde Bayern marginene på sin side da Kane fikset 1-1 etter en presis pasning fra Serge Gnabry.

Raphinha-hattrick

Drøyt halvveis ut i omgangen var Neuer nær ved å rote det skikkelig til med ballen i beina, men tyskeren slapp med skrekken.

Ti minutter før pause fikk Robert Lewandowski en enkel oppgave med å sette inn 2-1 etter en ny målgivende fra Lopez. Bayern-spillerne protesterte mot det de mente var en forseelse fra Lopez, men verken hoveddommeren eller VAR-teamet grep inn i situasjonen.

Kort tid senere ble vondt til verre for Bayern da Raphinha økte til 3-1 med sitt andre mål for kvelden. Ti minutter etter sidebyttet fullbyrdet brasilianeren hattricket med en ny glimrende prestasjon. Det var brasilianerens 17. målinvolvering så langt denne høsten.

Les også: Kunstscoring på overtid ga Glimt-seier borte mot Braga: – Fantastisk

Gjensyn med gamlesjefen

Hansi Flick var Bayern-sjef da tyskerne sendte Barcelona ut av mesterligaen med 8-2 tilbake i 2020. Onsdag fikk han et gjensyn med gamleklubben, denne gangen som sjef for spanjolene.

Barcelona vant mesterligaen hele fire ganger i perioden 2006 til 2015. Siden har ikke katalanerne klart å ta seg til én eneste finale. I 2021/22- og 2022/23-sesongen røk den spanske giganten ut i gruppespillet, mens det sist sesong sa stopp i kvartfinalen.

For Bayerns del har det blitt exit i kvartfinalen i tre av de fire foregående sesongene. Tyskernes forrige tittel kom i den koronapregede 2019/2020-sesongen.

Les også: Vinicius med hat trick da Ryersons Dortmund kollapset i Madrid

Mer fra Dagsavisen